Žite v prítomnom okamihu

Krásny deň milí priatelia,

je to len pár dní, pár hodín, čo sa nám začal ďalší rok. Dali ste si svoje novoročné predsavzatie? Ak nie, nevadí, kľudne si ho môžte dať aj dnes. A viete aké by mohlo byť?

ŽIŤ V PRÍTOMNOM OKAMIHU.

Ak ste ako ja, ako väčšina ľudí na tejto planéte, tak sme na tom všetci rovnako. Naše myšlienky, naše pocity, naše srdcia… to všetko žije budúcnosťou. Rozmýšľame nad budúcnosťou, tešíme sa na budúcnosť, bojíme sa budúcnosti. Ale zabúdame na jednu podstatnú vec. Budúcnosť neexistuje. Budúcnosť je len v našich predstavách. Budúcnosť nie je reálna.

Čo je reálne je TERAZ. TENTO OKAMIH. PRÍTOMNOSŤ.

Veľa som nad týmto všetkým posledné týždne rozmýšľala a veľa vecí pochopiť mi pomohla kniha Moc prítomného okamihu od Eckharta Tolle. Túto knihu mám vyše 3 rokov a čítala som ju niekoľkokrát. Inak sa ani nedalo. Aby som aspoň trošku pochopila… Pre inšpiráciu som si dovolila sprostredkovať vám krátky, ale podľa mňa, veľmi výstižný úryvok.

Robíte si zbytočné starosti? Premýšľate o tom, čo by sa “mohlo stať”? Ak áno, potom sa stotožňujete so svojou mysľou, ktorá neustále predbieha budúcnosť a vyvoláva zbytočné obavy. Takáto situácia je neriešiteľná, pretože neexistuje. Je iba fikciou. S týmto šialenstvom, ktoré vám oslabuje zdravie, môžete skoncovať, keď začnete žiť v prítomnom okamihu.

Uvedomujte si rytmus svojho dýchania. Sledujte prúdenie svojho dychu. Vnímajte svoje vnútorné energetické pole. Všetko, čo musíte riešiť v skutočnom živote, existuje v tomto okamihu. Spýtajte sa samých seba, aký “problém” mám teraz, nie budúci rok, zajtra alebo za päť minút. Čo je zlé v tomto okamihu? Prítomný okamih vždy zvládnete, nie je možné zvládnuť budúcnosť - a ani to nie je nutné. Riešenie a silu nájdete až to budete potrebovať, nie skôr ani neskôr.

“Jedného dňa to dokážem.” Premýšľate o svojom cieli tak intenzívne, že redukujete prítomný okamih iba na prostriedok k jeho dosiahnutiu? Berie vám to radosť z toho, čo robíte? Čakáte, že ešte len začnete žiť? Ak premýšľate týmto spôsobom, prítomnosť vás nikdy neuspokojí, aj keď dosiahnete čokoľvek. Budúcnosť sa vám bude zdať vždy lepšia.

Neustále na niečo čakáte? Akú veľkú časť svojho života trávite čakaním? Nehovorím tu o krátkom čakaní ako je napr. čakanie v rade alebo v dopravnej zápche. Dlhé čakanie je čakanie na budúcu dovolenku, na lepšie platené zamestnanie, na úspech, na osvietenie a pod. Veľa ľudí strávi celý život tým, že čakajú na to, aby konečne začali žiť.

Čakanie je stav mysle. V podstate to znamená, že chcete budúcnosť a odmietate prítomnosť. Chcete to, čo nemáte, a nechcete to, čo máte. Kedykoľvek na niečo čakáte, nevedome spôsobujete konflikt medzi prítomnosťou, kde nechcete byť, a budúcnosťou, kde chcete byť. To zhoršuje kvalitu vášho života lebo vás to pripravuje o prítomnosť.

Nie je nič zlého na tom, keď sa snažíte zlepšiť svoju životnú situáciu. Svoju životnú situáciu zlepšiť môžete, ale nemôžete zlepšiť svoj život. Život je primárny. Život je vaše najhlbšie vnútorné Bytie. Život už je úplný, kompletný a dokonalý. Vaša životná situácia závisí na okolnostiach vášho života a na vašich skúsenostiach. Nie je nič zlého na tom, keď sa snažíte dosiahnuť rôzne ciele. Zlé je, keď to robíte na úkor svojho života a Bytia. Život existuje len v prítomnom okamihu.

Veľa ľudí čaká napríklad na blahobyt. Blahobyt však nemôže prísť v budúcnosti. Ak príjmete svoju prítomnú realitu - kde ste a čím ste - ak príjmete to, čo máte, potom ste vďační za to, čo máte, čo je. Ste vďační za Bytie. Vďačnosť za prítomnosť a plnosť života v prítomnom okamihu je blahobyt. Ten nemôže prísť v budúcnosti. Blahobyt sa časom prejaví rôznymi spôsobmi.

Ak ste nespokojní s tým čo máte a ak chcete zbohatnúť, aj keď zarobíte milióny, neprestanete trpieť vnútorným nedostatkom a nespokojnosťou. Môžete prežiť veľa krásnych zážitkov, ale tie odídu a vám zostane len pocit prázdnoty a potreba vyhľadávať ďalšie telesné a duševné potešenia. Nebudete si uvedomovať Bytie a plnosť života v prítomnom okamihu.

Preto prestaňte čakať. Kedykoľvek sa pristihnete ako na niečo čakáte, sústreďte sa na prítomný okamih. Jednoducho buďte a radujte sa ztoho. Ak žijete v prítomnom okamihu, nemusíte na nič čakať. Takže ak vám na budúce niekto povie, že ho mrzí, že vás nechal čakať, môžete mu odpovedať: 

“To je v poriadku, nečakal som. Len som tu stál a radoval sa.”  

Veronika